Projektowanie ogrodów w 2019 roku

Projektowanie ogrodów w 2019 roku

Dziś postaram się odpowiedzieć na pytanie dotyczące zmian w trendach projektowania ogrodów . Poruszymy kwestię miejsca człowieka w ogrodzie, technologii oraz domu i ogrodu jako jednej całości.

Najważniejszy jesteś Ty!

Powoli odchodzą czasy, w których ogród był traktowany jako miejsce wyłącznie reprezentacyjne. Równo przystrzyżona trawa, przycięte tuje, obowiązkowo altana i grill na środku były niemal przy każdym domu. Na tym kończyło się urządzanie ogrodu. Nie ważne, że z altany nikt nie korzystał a grill był uruchamiany raz do roku lub wcale. Brakowało w tym wszystkim człowieka. Analizy jego funkcjonowania, zachowań, przyzwyczajeń oraz aktywności.

Ogród jako miejsce wypoczynku i aktywności

Od kilku lat zauważalny jest trend odejścia od myślenia o ogrodzie w oderwaniu od człowieka. W 2019 roku ten trend będzie jeszcze silniejszy. Najważniejszy jesteś Ty! Twoje zainteresowania, to jak spędzasz czas, to jak żyjesz i czego potrzebujesz by zagospodarowana przestrzeń wokół domu dopełniała to jakim jesteś człowiekiem.

Technologia w ogrodzie

Wszechobecna technologia coraz silniej wpływa na aktualne trendy projektowania ogrodów a nawet sama w sobie staje się trendem, który zaczyna konkurować z tradycyjnym podejściem do projektowania ogrodów. Nowoczesne materiały, automatyka oraz aplikacje do zarządzania i sterowania przestrzenią wokół domu już teraz wymagają na projektantach całkowicie odmiennego podejścia do projektowania.

Symbioza w projektowaniu

Kolejny silny trend w ogrodach przydomowych traktuje roślinność na równych prawach z architekturą. Wzajemne poszanowanie oraz współistnienie daje niesamowicie wiele frajdy zarówno w projektowaniu jak i późniejszym użytkowaniu ogrodu. Naturalne otoczenie, zieleń wkomponowana w architekturę oraz zaproszenie jej do wewnątrz otwiera przed projektantem całkowicie inny wymiar projektowania.

Trendy w ogrodach 2019! Zainspiruj się!

Więcej o nowościach z dziedziny projektowania ogrodów można przeczytać w wydanym przeze mnie wspólnie ze Szkółką Kurowscy bezpłatnym e-bookiem. Znajdziesz tam kilkanaście ciekawych trendów m.in. trendzie na wydłużenie czasu w ogrodzie, trendzie vintage, tymczasowości oraz trendzie ekologii. Zapraszam również do zapoznania się z zakładką projektowanie ogrodów przez internet oraz do wyceny projektu ogrodu. Jeżeli planujesz założenie rodzinnego ogrodu koniecznie przeczytaj o projektowaniu ogrodu dla dzieci.

Trendy-W-Ogrodzie

Wróć do PROJEKTOWANIE OGRODÓW, PORADY OGRODNICZE