Jak wybrać projekt ogrodu?

Projekt wizualizacja projektu ogrodu

Co wziąć pod uwagę wybierając projekt ogrodu? Często dostaję takie pytania, więc postaram się rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości.

Indywidualny projekt ogrodu czy “gotowiec”?

Na początku należy się zastanowić czego właściwie chcemy. Na rynku znajdziemy gotowe aranżacje ogrodów jednak moim zdaniem ogród jest na tyle indywidualną rzeczą, iż nie należy się na nich bezkrytycznie wzorować. Zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne należy tak dobrać, aby odpowiadały potrzebom właściciela. Inna jest specyfika  ogrodu zaprojektowanego z myślą o dzieciach a inna z myślą o osobach starszych. To samo dotyczy lokalizacji ogrodu, jego wielkości a nawet czasu potrzebnego do jego późniejszej obsługi. Oczywiście nie ma nic złego w szukaniu inspiracji nawiązujących do konkretnego stylu natomiast nie wolno się w tym zatracić i w pierwszej kolejności należy zadbać o własne potrzeby.

Jaki jest mój wymarzony ogród?

Planując budowę ogrodu warto zwrócić się po poradę do fachowca. W bezpośredniej rozmowie można uzyskać kilka kluczowych dla realizacji pomysłu podpowiedzi oszczędzających zarówno czas jak i pieniądze. Jedną z takich porad może być m.in. podpowiedź jak przygotować wytyczne do  projektu własnego ogrodu. Nie ważne czy realizacją projektu zajmie się projektant (zachęcam do bezpłatnej wyceny projektu ogrodu) czy będziemy próbowali wykonać projekt bazując na własnych umiejętnościach. Zawsze pierwszym etapem jest planowanie, które wynika z dogłębnego przemyślenia własnych potrzeb.

Zastanów się czego oczekujesz od własnego ogrodu. Czy potrzebujesz w nim miejsca do wypoczynku? Jeśli tak, to co chcesz by się w nim znalazło? Czy zależy Ci na wyznaczonym miejscu do zabawy dla dzieci? Czy podobają Ci się duże trawniki? Czy lubisz pracować w ogrodzie? Ile czasu jesteś w stanie poświęcić na pielęgnację ogrodu? Im więcej takich pytań sobie zadasz tym bliżej będziesz odpowiedzi na pytanie: Jaki jest mój wymarzony ogród?!.

Gdzie szukać inspiracji?

W momencie poznania własnych potrzeb możemy zacząć szukać inspiracji. Zachęcam do pobrania mojej darmowej publikacji przygotowanej we współpracy ze Szkółką Kurowscy “Trendy w ogrodach”. Znajdziesz tam inspirujące przykłady dekoracyjnych i nowoczesnych rozwiązań stosowanych przez profesjonalnych projektantów.

Oczywiście zachęcam również do odwiedzania targów ogrodniczych gdzie oprócz projektantów znaleźć można szkółkarzy, od których dowiesz się wielu ciekawych rzeczy dotyczących uprawy i opieki nad roślinami w ogrodzie.

Jak wybrać projekt ogrodu?

Tak jak wyżej wspomniałam, wybierając projekt ogrodu najpierw trzeba poznać własne potrzeby, odpowiedzieć sobie na pytanie czego się tak naprawdę od ogrodu oczekuje. Kiedy już mamy zarysowany “w głowie” obraz naszych oczekiwań łatwiej nam będzie zdecydować się na oferowane na rynku “gotowce” projektów. Dobrze jest również zaczynając samodzielną “przygodę z ogrodem” zapoznać się z wiedzą dotyczącą ogrodnictwa, architektury ogrodowej, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, oraz trendów, które coraz lepiej starają się zapewnić to co w ogrodach najważniejsze czyli miły wypoczynek.

Wróć do PROJEKTOWANIE OGRODÓW, PORADY OGRODNICZE