Jakie kolory w ogrodzie? Zaprojektuj wymarzony ogród.

Kolorowy ogród

Czy układ kolorów w ogrodzie ma znaczenie? Jak dobrać kolory aby stworzyć wymarzony ogród?

Znaczenie koloru w ogrodzie

Projektując swój ogród wiele osób skupia się głównie na wyborze pojedynczych roślin patrząc na nie przez pryzmat wymaganych warunków, ceny, czy wyglądu pojedynczego kwiatu. Zapominając o tym, że ogród to całość. Zespół idealnie współgrających elementów, w tym kolorów tworzących nierozerwalną całość. Dodatkowo, o czym niejednokrotnie się możemy przekonać, barwy nas otaczające mogą wpłynąć na samopoczucie. Dobieranie odcieni do stworzenia idealnej całości to tak naprawdę bardzo indywidualna sprawa. A więc w projektowaniu ogrodu, to jego właściciel musi wiedzieć w jakich barwach czuje się dobrze, w jakiej tonacji kolorów odpoczywa a jaki układ barw powoduje chaos i rozproszenie. Barwy ogrodu niejako będą definiować jego właściciela a rolą projektanta jest pomoc w przeobrażeniu emocji przyszłego użytkownika w projekt.

Wymowa barw a nasz nastrój w ogrodzie

Ogród to miejsce, które ma się nam kojarzyć z wypoczynkiem, relaksem, zabawą. Źle dobrane odcienie mogą skutecznie zniszczyć nasze wyobrażenie. Zamiast pochłonąć się w czytaniu ulubionej książki w błogiej zieleni będziemy kątem oka zerkać i rozpraszać się widokiem krwistoczerwonych odmian kwiatów, lub odwrotnie zamiast zabawy w zaplanowanej bladożółtej scenerii będziemy wyciszać się w nielubianym fiolecie. Czy są jakieś uniwersalne standardy? Dla większości osób odcienie żółte i żółtopomarańczowe to barwy kojarzące się ze słońcem, odpoczynkiem oraz urlopem. Barwa ciemnej czerwieni jest romantyczna i działa uspokajająco, w przeciwieństwie do ostrej, jaskrawej czerwieni, która manifestuje dużą dynamikę i energię. Błękity to uosobienie spokoju, odwołujące do nieba czy morza. Lilie i fiolety same w sobie są odcieniami chłodnymi, często wymagają innych barw do ożywienia.

Połączenia barw w ogrodzie

Świadome łączenie barw i szczegółów jest dużą sztuką urządzania zarówno ogrodów jak i również wnętrz. Różnorodność doboru i mieszania kolorów powoduje jeszcze większy chaos i niewiedzę. Od czego zacząć? Na początek od znalezienie swojej ulubionej podstawowej barwy. Barwa ta ma odzwierciedlać nasz temperament i mieć miłe skojarzenia. Jeśli pragniemy nie pozostać monotematyczni i chcemy pobawić się w łączenie kolorów przydatne będzie wykorzystanie koła barw. Jest to graficzny model wyjaśniający zasady mieszania kolorów poprzez harmonijne przechodzenie barw (na obwodzie koła) od żywego żółtego po spokojną zieleń. Dopełnienie i wzajemne wzmocnienie barw uzyskuje się poprzez wykorzystanie kolorów znajdujących się naprzeciw siebie w kole. Pomocne może być darmowe narzędzie od Adobe kuler.

Światło a barwy w ogrodzie

Kiedy już zdefiniujemy jakie barwy będą dla nas najlepsze, musimy określić, gdzie tak naprawdę mają mieć swoje miejsce. Nawet najlepiej dobrane odcienie mogą stracić swój urok jeśli będą ustawione w nieodpowiedniej lokalizacji. Nie możemy w ciemnych zakątkach ustawiać ciemnych (niebieskich, zielonych czy ciemnoczerwonych) kwiatów, które z kolei będą pięknie wyglądać w słońcu. W jasnym świetle biel, żółć czy czerwień mogą wydawać się niewyraźne. Ciemne barwy powinny być jak najbliżej obserwatora a jasne na odległych rabatach. Strefy przejściowe to idealne miejsce dla jaśniejszych barw.

O czym pamiętać projektując ogród?

Kolor i jego znaczenie to tylko jeden z elementów brany pod uwagę podczas projektowania ogrodu. Należy również zadbać o to by ogród spełniał założone funkcje, jego późniejsza obsługa nie przysparzała niepotrzebnych trudności oraz dobrze się w nim czuli wszyscy członkowie rodziny. Zapraszam do bezpłatnej wyceny projektu ogrodu oraz odwiedzenia mojego bloga na, którym na pewno znajdziesz wiele ciekawych inspiracji. Zachęcam również do przeczytania wpisu o trendach w projektowaniu ogrodów w 2019 roku.

Wróć do PROJEKTOWANIE OGRODÓW, PORADY OGRODNICZE