Projekty ogrodów dla dzieci

Dzieci bawiące się w ogrodzie

Jak zaplanować ogród dla dzieci? Co wziąć pod uwagę projektując ogród z myślą o najmłodszych?

Bezpieczeństwo w ogrodzie

Po pierwsze jeżeli planujemy aranżację ogrodu z myślą o dzieciach, najważniejsze jest bezpieczeństwo! Mam tu na myśli zarówno kwestie materiałów wykorzystanych do budowania konstrukcji, jak i roślin, które będą zdobiły nasz ogród.

W przypadku projektowania i późniejszego wykonania ogrodu z myślą o najmłodszych jego użytkownikach nie ma półśrodków. Wykorzystujemy wyłącznie materiały najlepszej jakości. Wszystkie konstrukcje drewniane czy metalowe powinny zostać zaprojektowane w sposób spełniający najwyższe wymogi bezpieczeństwa.

Bardzo ważną kwestią często pomijaną jest dobór gatunkowy roślin! W żadnym wypadku nie można sadzić drzew, roślin i krzewów trujących! Wiele z nich posiada trujące owoce do złudzenia przypominające jadalne np. aukuba japońska, kruszyna pospolita, ostrokrzew kolczasty czy nawet cis pospolity. Również omijamy rośliny posiadające kolce i sztywne ostro zakończone liście.

Przestrzeń w ogrodzie

Projektując ogród z myślą o dzieciach powinniśmy zadbać o przestrzeń. Nie ważne czy posiadamy mały, czy duży ogród. Zagospodarowując go zawsze musimy pamiętać tym by dać maluszkom miejsce do jego kreatywnego wykorzystania.

W przypadku małych ogrodów dobrym pomysłem będzie jak największe zawężenie ścieżek, oraz rezygnacja z wysepek rabatowych. Dobrym przykładem może być typowo rodzinny ogród z niedużym metrażem, który zaprojektowałam dla klientów z Warszawy: projekt ogrodu rodzinnego

Duży ogród, to duże możliwości. W przypadku wielkich przestrzeni naprawdę polecam korzystać z pomocy architekta ogrodu! Zaprojektowanie dużego funkcjonalnego ogrodu rodzinnego jest wielką sztuką. Zwłaszcza w przypadku doboru gatunkowego roślin, zapewnienia przestrzeni spełniającej założenia ogrodu rodzinnego ale i całego zaplecza technicznego, które zapewni jego długoletnie, bezproblemowe funkcjonowanie. Zachęcam do bezpłatnej wyceny projektu: projekty ogrodów cennik.

Zabawa i wypoczynek

Ogród w świecie dzieci to przede wszystkim zabawa. Projektując ogród oprócz przestrzeni i miejsc przeznaczonych pod plac zabaw, warto przemycić elementy zachęcające dzieci do kreatywnego wykorzystania jego funkcji wypoczynkowych. Czytanie, malowanie, układanie klocków i wiele innych czynności można wykonywać na zewnątrz. Świetnie do tego sprawdza się taras w zabudowie. Takie miejsce to nie tylko zabawa ale również nauka. Połączenie przyjemnego z pożytecznym i co w tym przykładzie najważniejsze w otoczeniu dorosłych.

Polecam również wpis o: projektowanie ogrodów przez internet
Zachęcam do przeczytania wpisu dotyczącego cen projektów ogrodu: projekty ogrodów cennik 

Wróć do PROJEKTOWANIE OGRODÓW, PORADY OGRODNICZE