Ogród przydomowy

Projekt ogrodu przydomowego

Zakładanie ogrodu przydomowego

Planując aranżację nowego lub przebudowę już istniejącego przydomowego ogrodu należy pamiętać o kilku aspektach. Niedawno we wpisie ładne ogrody poruszyłam kwestię popełnianych błędów podczas zakładania ogrodu. Dziś zaproponuję rozwiązania, które pomogą przyciągnąć wzrok i wprowadzą jasny podział pomiędzy poszczególnymi fragmentami ogrodu.

Zerwij z nudą! Linie i osie w ogrodzie.

Pomimo zastosowania spójnej kompozycji i nienagannie dobranych gatunków roślin czasem w ogrodzie nadal może nam czegoś brakować. Najczęściej brakuje elementów charakterystycznych, przyciągających wzrok ale równie dobrze może to być brak przemyślanego i z góry zaplanowanego rozstawienia linii i osi.

Oprócz architektury ogrodowej, ścieżek i wydzielonych miejsc do spoczynku, elementami przyciągającymi wzrok są właśnie linie i osie. To one tworzą mapę prowadząc użytkownika przez poszczególne fragmenty ogrodu. Pamiętaj by podczas projektowania świadomie posługiwać się liniami, tworząc jasny podział ogrodu zgodny z naszymi założeniami.

Zaplanuj podróż przez wszystkie fragmenty ogrodu!

Nasz ogród, jak wszystko, musi mieć początek i koniec. Wchodzimy przez furtkę, poruszamy się w określonym kierunku dzięki wytyczonym ścieżkom a wzrok jest prowadzony przez dyskretne linie, łuki i obramowania rabat, krzewów, drzew oraz elementów architektonicznych. Bezwiednie odkrywamy obszary ogrodu co chwilę zatrzymując się na przyciągających wzrok elementach. Raz będzie to krzycząca kolorem ciekawa roślina. Innym razem kontrastujący z otoczeniem element dekoracyjny a jeszcze innym pomysłowo stworzona kompozycja roślin.

Odbywając podróż co chwilę odkrywając w niej coś nowego. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasza wycieczka została od samego początku zaplanowana przez architekta. Korzystając z różnych zabiegów optycznych w tym właśnie linii i osi możesz poprowadzić gości w wybranym przez siebie kierunku, optycznie wydłużyć bądź poszerzyć działkę oraz nadać jej określony przez siebie charakter. Świetnym przykładem optycznego oddziaływania na ogród jest jego powiększanie przez zastosowanie zawężających się osi ścieżek. Dodatkowo można spotęgować to wrażenie używając roślin drzewiastych o przekroju kolumnowym.

Wiele jest rozwiązań, które pomogą przyciągnąć wzrok i wprowadzą jasny podział w ogrodzie ale wszystkie wymagają wiedzy oraz wyobraźni. Nieocenione jest również doświadczenie bez którego ciężko będzie połączyć wszystkie te elementy w spójnej całościowo kompozycji. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy projektowaniu ogrodu zapraszam wyceny. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie:
https://www.projektogrodu.com.pl/wycena-projektu-ogrodu/