Ładne ogrody

Wizualizacja ogrodu

Jak zaprojektować i założyć ładny ogród?

’Ładny ogród’ to chwytliwe hasło wyszukiwarki, choć bardzo niekonkretne.
’Ładny’ – to przymiotnik niezwykle pojemny, ale i nacechowany mocno subiektywnym znaczeniem. Ładny czyli jaki? Kolorowy, wypielęgnowany, minimalistyczny? Dla każdego znaczy to co innego. Dlatego osobiście nie używam słowa „ładny”, wolę określenie „dobrze zaprojektowany”.

Najważniejszy jest plan! Brak planu to jeden z najpowszechniejszych błędów. Wesołe tworzenie pod wpływem chwili w połączeniu z wypadem na zakupy do sklepu ogrodniczego zawsze źle się kończy. W pierwszej kolejności powinniśmy usiąść i zaplanować krok po kroku kolejne etapy zakładania ogrodu. Zastanowić się nad własnymi potrzebami. Rozrysować układ ogrodu, rozmieścić funkcje i ubrać w jakąś formę. Nie powinniśmy zdawać się na czysty przypadek. Zamysł ma być widoczny w terenie. Należy myśleć perspektywicznie na kilka lat w przód.

Jeżeli nie korzystamy z pomocy architekta krajobrazu przed zakupem roślin należy przestudiować ich charakterystykę. Bardzo często spotykam się z niewłaściwym doborem gatunkowym czego konsekwencją są straty finansowe. Rośliny chorują, usychają, wchodzą na siebie wzajemnie lub zostają puste plamy a całość tworzy przykry obrazek.

Jakich błędów unikać zakładając ogród?

Jak już wspomniałam brak planu i niewłaściwy dobór gatunkowy są największymi błędami ale bardzo często występują w połączaniu z innymi aspektami technicznymi mającymi bezpośredni wpływ na odbiór ogrodu. Poniżej zamieszczam kilka wskazówek, które pomogą uniknąć najczęstszych błędów:

  • Nie sadź w trawniku! Zawsze staraj się wydzielić miejsca nasadzeń roślinnych. Możesz wykorzystać do tego kostkę, płyty kamienne, murki czy po prostu odcięcie rabatowe.Taki zabieg uczytelni plan ogrodu i ułatwi koszenie trawy
  • Użyj stonowanej w kolorze nawierzchni Duży błąd wśród osób, które powierzają firmie zewnętrznej wykonanie kostki bez wcześniejszej konsultacji z projektantem. Podjazd, ścieżki wokół domu zawsze należy komponować tak by stanowiły całość z ogrodem. Pstrokata nawierzchnia zdominuje rośliny
  • Pamiętaj o umiarze! Nie przesadź z kolorami, ilością i różnorodnością poszczególnych roślin. Często ucieczką przed nudą w ogrodzie jest wpadnięcie w kolejną skrajność czyli śmieszność, nadmierną przesadę, przerysowanie. Granica pomiędzy jednym a drugim jest bardzo cienka. Zachowaj umiar! Najpierw planuj, poradź się kogoś bardziej doświadczonego.
  • Szukaj zamienników! To, że w okolicy 90% ogrodów wygląda podobnie nie znaczy, że Twój też musi tak wyglądać. Dobrym przykładem jest Thuja wykorzystywana jako żywopłot. Bądź kreatywny poznaj inne odmiany, którymi zastąpisz te oklepane.
  • Agrowłóknina i kolorowa kora Kolorowa kora lub biały żwirek, jako główny element ogrodu, z którego co jakiś czas wynurzają się kilkucentymetrowe rośliny, czy stosowanie agrowłókniny jako ozdoby jest dużym nadużyciem. Wszystko jest po coś i do czegoś służy. Używaj kory o naturalnej barwie, a przemyśl czy na pewno potrzebujesz agrowłókniny na każdej rabacie
  • Nie wierz w ogród bezobsługowy!ogród w którym nic nie trzeba robić to mit. Trawnik będzie trzeba kosić raz w tygodniu, co jakiś czas zamieść ścieżki czy podjazd, rabaty roślinne trzeba pielić, dokładać kory itp, rośliny przycinać, nawozić i osłaniać na zimę. Zdziwiony? W domu też trzeba odkurzać, uprzątać przedmioty, myć okna i co kilka lat odmalować.

Wymieniłam tylko kilka najczęściej spotykanych błędów w polskich ogrodach. Podczas przygotowania profesjonalnego projektu ogrodu nie ma miejsca na improwizacje. Wszystko ma swoje miejsce wynikające z wcześniejszej analizy potrzeb i lokalizacji działki. Szukasz inspiracji?Galerię z moimi projektami ogrodów znajdziesz pod linkiem: projekty ogrodów Jeżeli chcesz abym pomogła Tobie w stworzeniu wymarzonego ogrodu skorzystaj z wyceny projektu ogrodu!

Zachęcam do zgłębiania wiedzy dotyczącej tworzenia ładnych – czyli dobrze zaprojektowanych ogrodów. Zapraszam również na mój blog gdzie znajdziesz wiele inspiracji. Przeczytaj wpis o najczęściej popełnianych błędach: https://www.greenthinking.pl/7-bledow-w-urzadzaniu-ogrodu-cz-1/ oraz pomysłach na żywopłot https://www.greenthinking.pl/zamiast-tui/