Nowoczesny ogród przed domem

Nowoczesny ogród wizualizacja

Kiedy ogród jest nowoczesny?

Wygląd ogrodów – podobnie jak moda – ulega zmianom. Zmiany te, oczywiście nie są tak szybkie i drastyczne, jak w przypadku mody, ale zdecydowanie mają miejsce. Jeszcze 10 lat temu królowały iglaki i rabaty o kształcie fali. Dziś są coraz rzadziej stosowane. Na przestrzeni lat da się zauważyć i wyodrębnić poszczególne kierunki, w których podążają projektanci i oczywiście współgrają one z ogólnymi tendencjami w estetyce.

Nowoczesny ogród to przede wszystkim ogród, który jest bardzo przemyślanie zaplanowany, współgrający z architekturą i otoczeniem, dostosowany do miejscowych warunków oraz spełniający potrzeby mieszkańców. Powinien być zaprojektowany przy udziale najnowszych technologii, ekologicznych rozwiązań, nowoczesnych materiałów oraz wyróżniać się niebanalnym (co nie znaczy krzykliwym) design’em.

Poprawnie zaprojektowana i zrealizowana koncepcja ogrodu przez wiele lat może spełniać założenia nowoczesności. Podobnie jak w przypadku mody sposób projektowania ewoluuje. Wpływ na to ma wiele czynników m.in. architektura i technologia.

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Projektując ogród zawsze należy brać pod uwagę otoczenie w jakim się znajduje. Wpływ architektury jest w tym przypadku bardzo istotny. Co nie znaczy, że projektując nowy ogród w otoczeniu starej zabudowy jesteśmy z góry skazani na tradycyjne rozwiązania.

Nowoczesny ogród posiada wiele przenikających się struktur i nie zawsze musi wyróżniać się unikalnym wyglądem. Elementy tradycji i nowoczesności mogą się przenikać, dając zupełnie nową jakość. Świetnym przykładem są ogrody projektowane w stylu formalnym. W takim przypadku zastosowanie nowoczesnych technologii i materiałów tchnie w ogród nowe życie nie burząc spójności architektury z przestrzenią wokół niej.

Nowoczesny dom i nowoczesny ogród

Ekskluzywne domy budowane przy wykorzystaniu nowoczesnych materiałów tworzą przestrzeń, w której architekt krajobrazu także może działać niesztampowo, proponując unikalny, szyty na miarę potrzeb teren zielony.

Ważna jest znajomość najnowszych technologii ogrodniczych oraz umiejętność ich inteligentnego wykorzystania do usprawnienia obsługi ogrodu. Ogród powinien mieć jednak przede wszystkim uważnie rozmieszczony podział funkcji, ubranych w adekwatną do otoczenia i wrażliwości estetycznej inwestora – formę. Nawet najładniejszy ogród, który jest źle rozplanowany, będzie tylko ładnym, choć bezużytecznym obrazkiem. W nowoczesnym projektowaniu ogrodów zasada less is more (mniej znaczy więcej) Mies’a van der Rohe jest niezmiennie aktualna.

Jeżeli jesteś w trakcie planowania zmiany wyglądu ogrodu bądź tworzysz go całkowicie od podstaw zapraszam do kontaktu i bezpłatnej wyceny! Szczegóły pod linkiem: wycena projektu ogrodu