Aranżacje średnich i dużych ogrodów

Duży ogród duża zagospodarowana przestrzeń

Projektowanie nowoczesnych ogrodów oraz aranżacja ich wystroju w nowoczesną architekturę ogrodową jest obecnie trudniejsze niż kiedykolwiek. Rozwój technologii, ilość dostępnych systemów wspomagających prowadzenie ogrodu oraz ogrom akcesoriów ogrodowych może wywołać delikatny zawrót głowy. Łatwo zmienić nasz ogród w folklorystyczny misz masz, zwłaszcza jeżeli do zagospodarowania jest ogród sporych rozmiarów.

Wiedza ogrodnicza nie wystarczy

Jeżeli korzystasz z usług doświadczonego projektanta ogrodów ten punkt możesz pominąć. Wiedza jaką on posiada będzie nieoceniona zarówno na etapie projektowania, realizacji jak i późniejszego prowadzenia ogrodu.

Dla osób zaczynających swoją przygodę z projektowaniem ogrodów ogrom wiedzy dotyczący choćby samych podstaw doboru gatunkowego roślin jest dość przytłaczający. Jeżeli masz już podstawową wiedzę z tej dziedziny powinieneś poznać historię ogrodów. Style są świetną kopalnią inspiracji i umiejętne utrzymanie ogrodu w określonym stylu, może przynieść wiele satysfakcji i estetycznych doznań.

Poznaj dostępne na rynku systemy nawadniające, schematy oświetlenia, rodzaje i sposoby wykorzystania konstrukcji architektury ogrodowej. Połączenie wszystkich tych elementów jest nie lada sztuką. Aby ustrzec się przed popularnymi błędami polecam wpisy na moim blogu 7 błędów w urządzaniu ogrodu cz1 oraz 7 błędów w urządzaniu ogrodu cz 2.

Oczekiwania wobec przydomowego ogrodu

Średnie i duże ogrody mają to do siebie, że do zagospodarowania mamy sporą przestrzeń. Jeżeli nie wiesz konkretnie czego chcesz zacznij od poszukiwania inspiracji. Świetnym narzędziem do tego jest Pinterest. Możesz również zajrzeć do mnie na blog projektowanie ogrodów gdzie w uporządkowany i przystępny sposób prezentuję moim klientom inspiracje. Znajdziesz tam zarówno opisy stylów, relacje z wyjazdów na targi ogrodnicze oraz galerie dodatków i elementów architektury ogrodowej.

Każda znaleziona przez Ciebie inspiracja powinna zostać szczegółowo omówiona z projektantem. Wspólnie ustalicie możliwości jej wkomponowania w zaaranżowaną przestrzeń. Ja np. po utworzeniu z klientem specyfikacji w oparciu o wymagania i inspiracje przygotowuję wstępne trzy projekty, z których po uwagach i wybraniu tego jedynego przystępuję do tworzenia ostatecznego projektu. Zobacz jak wygląda projektowanie ogrodów przez internet.

Projekt a jego realizacja

Projektowanie i aranżacja ogrodu powinna być efektem wcześniejszego przygotowania specyfikacji. Zebrane wymagania i preferencje zostaną przelane na papier, który następnie posłuży do ich urzeczywistnienia. Na tym etapie ważna jest współpraca projektanta z firmami ogrodniczymi zajmującymi się zakładaniem ogrodów. Dobrą praktyką jest również zatrudnienie architekta krajobrazu do monitorowania postępu i poprawności wykonanej pracy.   

Utrzymanie i sezonowa opieka

Teoretycznie poprawnie zaprojektowany ogród w oparciu o najnowsze rozwiązania powinien wymagać od ich właścicieli minimalnej ingerencji skupiającej się wyłącznie na sezonowych pracach porządkowych. Oczywiście w rzeczywistości nie wszystko jest tak różowe i ogrody by cieszyły oko przez cały sezon często muszą być pod stałą ogrodniczą opieką. Można zastosować elektronicznie sterowane systemy nawadniania oraz precyzyjnie dobrać takie gatunki roślin, które będą wymagały mniejszych nakładów pracy ale zawsze czynnik ludzki będzie najważniejszy.

Podsumowując rozważania dotyczące zakładania i prowadzenia dużych ogrodów priorytetem jest przygotowanie szczegółowego projektu. Dzięki analizie potrzeb oraz wykorzystaniu wiedzy projektanta ogród będzie służył przez wiele lat i zapewni wielu przyjemnych chwil a jego prowadzenie nie przysporzy problemów mniej zapalonym w ogrodniczej pasji użytkownikom.

Wróć do PROJEKTOWANIE OGRODÓW, PORADY OGRODNICZE