Nowoczesna architektura ogrodowa

Nowoczesna altana z hamakiem

Często spotykam się z pytaniem jaki element, fragment ogrodu zmienić by stał się bardziej nowoczesny. O ile w przypadku dobrze zaprojektowanego ogrodu często wystarczy zmiana drobnego detalu to w większości przypadków montaż nowoczesnego oświetlenia, przebudowa miejsca wypoczynku czy dostawienie dodatków np. w postaci małej formy wodnej nic nie da.

Błędne decyzje ciągną się latami

Źle zaprojektowany układ ogrodu, czy źle dobrane gatunki roślin zawsze będą miały wpływ na jego negatywny odbiór. Brak poprawnej kompozycji, błędne wstępne założenia ciągną się latami. Jedynym wyjściem jest przeprojektowanie ogrodu często wykorzystując do tego zastane rośliny. Nowoczesna architektura ogrodowa ma to do siebie, że dobrze komponuje się z nowoczesnymi formami. Mocne geometryczne kształty, wyraziste i jednocześnie minimalistyczne rozwiązania nie zawsze współgrają z ogrodami zaprojektowanymi choćby dekadę temu. Zawsze w takim przypadku najlepiej skontaktować się z projektantem by ocenił i zaproponował optymalne rozwiązanie.

Architektura ogrodowa inaczej

Przez lata zostaliśmy przyzwyczajeni do prostych ogrodów z jasnym podziałem. Ma być taras, miejsce na grilla i piaskownica dla dzieci ewentualnie huśtawka. Obecnie dość mocno odchodzimy od takiego klarownego podziału. Oczywiście wydzielone miejsca nadal są kluczowym elementem ogrodu ale mniej nachalnym.

Jeżeli kiedyś oczko wodne było miejscem reprezentacyjnym w ogrodzie tak teraz zmienia się ono w małą formę wodną podaną w całkowicie inny sposób. Zobacz mój tekst na blogu: co zamiast oczka wodnego.

Podobnie jest z pozostałymi elementami. Jeden centralny taras spełniający funkcję wypoczynkową, towarzyską i rekreacyjną zostaje rozbity na kilka elementów często w różnych miejscach ogrodu. Grill może zostać zastąpiony nowoczesnym paleniskiem bądź kominkiem. Prosta dziecięca piaskownica dzięki połączeniu z tablicą do pisania i ścianką wspinaczkową staje się centrum dziecięcych zabaw a huśtawka z hamakami wokół drzew stanowi część kina letniego dla całej rodziny.

Nowoczesna architektura ogrodowa łamie dotychczasowe ramy i jeszcze bardziej niż dotychczas zachęca do spędzania czasu w ogrodzie. Połączona z nowoczesną technologią stanowi nieskończone źródło możliwości wypoczynku zarówno aktywnego jak i spokojnego relaksu.

Wróć do PROJEKTOWANIE OGRODÓW, PORADY OGRODNICZE