Jak odnowić, zmienić ogród?

Projekt odnawianego ogrodu

Jeżeli szukasz pomysłu i inspiracji by wiosenne porządki w ogrodzie tchnęły w niego odrobinę więcej życia w pierwszej kolejności przygotuj plan działania! Według zasady, że każde 10 minut planowania oszczędza 1 godzinę pracy.  Brak planowania to jeden z najpowszechniejszych błędów z jakim się spotykam i bardzo często łączy się z zakupami pod wpływem chwili w centrum ogrodniczym.

Konsekwencje braku planowania.

Chwila nieuwagi i masz prawdziwy misz masz! Bez planu i jasno określonych celów nigdy nie osiągniesz zadowalającego efektu. Wyobraź sobie, że zatrudniasz murarza, który buduje Twój wymarzony dom. Przychodzi do pracy bez planów budowy wyposażony wyłącznie w kielnie. Coś wymuruje ale co tego nikt nie wie! Podobnie jest z ogrodem. Daj sobie czas na edukację a do nauki jest naprawdę wiele.

Zaprojektuj swój ogród. Inspiracja i edukacja.

W pierwszej kolejności poszukaj inspiracji. Możesz to zrobić choćby na mojej stronie. W dziale projekty i wizualizacje znajdziesz wiele ciekawych realizacji a na moim blogu galerie fotograficzne ukazujące ogrody w odrobinę innym świetle. Jeżeli odnajdziesz styl, na którym będziesz się wzorować dokładnie poznaj jego cechy. Przestudiuj prace wybitnych projektantów, odwiedź bibliotekę w poszukiwaniu dostępnych publikacji. Nie bój się poszerzać horyzontów. Wybierz się na targi ogrodnicze w swoim mieście. Podróż wakacyjną zaplanuj w okresie najpopularniejszych zagranicznych targów.

Od czego zacząć odnawianie ogrodu?

Teraz możesz się uzbroić w kartkę i ołówek. Dokładnie opisz czego oczekujesz od ogrodu. Przeprowadź sam ze sobą wywiad. Dowiedz się wszystkiego. Zapisuj! Im więcej pomysłów tym lepiej. Później przyjdzie pora na ich weryfikację. Zaproś do zabawy wszystkich domowników. Ten etap ma być prawdziwą burzą mózgów! Bawcie się, inspirujcie nawzajem. Szukajcie nieoczywistych zastosowań oczywistych przedmiotów. Skoncentrujcie na sobie. Własnych potrzebach. Na tym etapie nie zastanawiaj się jak coś później wcielić w życie. Teraz puśćcie wodze fantazji i twórzcie!

Weryfikacja pomysłów

Masz już zapisaną całą kartkę a może nawet i kilka. Przeanalizuj je. Jesteś w tym momencie ekspertem, który powinien wiedzieć jak jeden pomysł skomponować z drugim w ramach określonego stylu tak by wszystkie razem tworzyły spójną całość. Do tego potrzebne jest doświadczenie i wiedza. Jeżeli brakuje Ci doświadczenia musisz opierać się na zdobytej wiedzy. Bądź uważny. Unikaj najpopularniejszych błędów przy zakładaniu ogrodu.

Czas na realizację planu przebudowy ogrodu!

Ostatni etap to realizacja planu przebudowy ogrodu. Jeżeli masz taką możliwość skorzystaj z zaufanej firmy ogrodniczej specjalizującej się w budowie ogrodów. Jeżeli będziesz prace wykonywać we własnym zakresie pamiętaj o skrupulatnym pilnowaniu się wstępnych założeń a efekty zaskoczą nawet Ciebie.

Co w przypadku problemu z projektem ogrodu?

Poszukaj we własnym mieście architekta krajobrazu, który będzie miał czas i chęci by pomóc Tobie w projekcie. Potrzebujesz konsultacji online? Zapraszam do odwiedzenia zakładki projektowanie ogrodów przez internet oraz przeprowadzenia wyceny profesjonalnego projektu ogrodu.

Wróć do -> PROJEKTOWANIE OGRODÓW, PORADY OGRODNICZE