Jak zaprojektować ogród? Jak założyć ogród? Jak urządzić ogród?

Projekt ogrodu ze schematem nasadzeń

Trzy pytania, które często padają i zazwyczaj sprowadzają się do jednej, i tej samej odpowiedzi: “Dobrze!”.

Doświadczenie i wiedza najważniejsza

Dobrze zaprojektowany ogród powinien spełniać wszystkie wymogi funkcjonalne. Dobrze założony ogród będzie przez jak najdłuższy okres cieszył swoim pięknem. Dobrze urządzony ogród będzie zawsze dumą właścicieli i będzie sprawiał radość wszystkim domownikom.

Projektant tworząc układ funkcjonalno-przestrzenny, schemat nasadzeń, czy schemat nawadniania, zawsze dąży do tego aby w ciągłym porozumieniu z klientami, stworzyć ich “mały Eden”. W procesie tworzenia wymarzonego ogrodu, użycza swojej niczym nie dające się zastąpić kreatywności, oraz wieloletniego doświadczenia!

Jak samemu zaprojektować ogród?

Jeżeli chcemy posiąść wiedzę pozwalającą odpowiedzieć sobie na wcześniej wspomniane trzy kluczowe pytania należy zacząć od poszerzenia swojej wiedzy. Począwszy od ogrodnictwa i architektury ogrodowej, pamiętać oczywiście o zmieniających się trendach po stosowane coraz nowsze rozwiązania technologiczne. Pamiętajmy, że proces samodzielnego tworzenia ogrodu i jego późniejszej pielęgnacji, powinien stać się naszą przyjemnością, naszym “hobby” a nie przymusem! Pracujmy w swoim tempie, tak aby czynności te przynosiły nam radość, a nie zmęczenie i frustrację!

Nie zniechęcajmy się! Pierwsze kroki zawsze są trudne, pamiętajmy jednak, że ogród tworzymy na lata, więc zawsze mamy czas na zmiany. Przeznaczając na naukę odpowiednio dużo czasu i zaangażowania, będziemy w stanie zaprojektować ogród nie tylko sobie ale i najbliższych. Wiedza = książki + doświadczenie. Jeżeli projektowanie ma stać się naszą pasją polecam już dziś zamówić sobie pomoce, w postaci dostępnych na rynku polskim książek dotyczących projektowania i aranżacji ogrodów. Fachowa literatura w znacznym stopniu ułatwi nam przygodę z projektowaniem. W przypadku, gdy ktoś czuje, że chciałby zrobić “krok dalej”,warto wtedy sięgnąć w poszukiwaniu wiedzy po pozycję w językach angielskim czy niemieckim. Pamiętajmy oczywiście, że aby poznać charakterystykę poszczególnych roślin, krzewów i drzew występujących w polskim klimacie zawsze możemy się wesprzeć internetowymi katalogami roślin. Natomiast inspiracji szukać w popularnych serwisach społecznościowych typu pinterest czy instagram.

Kiedy zwrócić się o pomoc do projektanta ogrodów?

Jeżeli na poważnie myślimy o ogrodzie i zależy nam na nowoczesnych rozwiązaniach zgodnych z dzisiejszymi standardami naprawdę warto zwrócić się o pomoc do projektanta ogrodów. Zaoszczędzi to nie tylko czasu ale i późniejszych kosztów związanych z błędnymi decyzjami. Bardzo często projektanci współpracują ze szkółkami ogrodniczymi, dzięki czemu mogą zaoferować atrakcyjne rabaty na rośliny i krzewy ogrodowe.

Zachęcam do bezpłatnej wyceny projektu ogrodu oraz odwiedzenia mojego bloga gdzie znajdziecie wiele inspirujących pomysłów na urządzenie ogrodu: http://www.greenthinking.pl/

Wróć do PROJEKTOWANIE OGRODÓW, PORADY OGRODNICZE