Projekt ekskluzywnego ogrodu

Widok na element wodny w ogrodzie

Ekskluzywne projekty ogrodów często nawiązują do stylów znanych z historii architektury. Jednym z nich, który nacechowany jest dojrzałością, hierarchicznością i elegancją jest styl formalny. To jeden z najstarszych sposobów świadomego kształtowania ogrodu, głównie w cywilizacji Zachodu. O historii ogrodu formalnego pisałam już na moim blogu: Ogród Formalny. Historia. oraz Ogród Formalny. Cechy Stylu..

Elegancja i prezencja ogrodu

Zacznijmy od tego, że każdy zadbany, zgrabnie urządzony z wyważoną kompozycją ogród może być elegancki. W takim ogrodzie nic nie jest przypadkowe a całość musi być dobrze przemyślana i oparta na pewnych fundamentach. Fundamenty te to umiejętność zabawy formą, wyobraźnia przestrzenna oraz zmysł artystyczny, który będzie nieodzownym elementem każdego etapu prac projektowych. Jeżeli do tego wszystkiego dołączymy wiedzę akademicką oraz doświadczenie zaczynają dziać się cuda!

Jak stworzyć ekskluzywny ogród?

Tak jak pory roku zmieniają się również trendy w projektowaniu ogrodów. Niezmienne jest natomiast podejście do tworzenia ekskluzywnych ogrodów. Najpiękniejsze gatunki roślin, wykorzystanie materiałów najlepszej jakości oraz piękna architektura ogrodowa często tworzona na specjalne zamówienie. Ekskluzywny ogród cechuje rozmach i brak kompromisów natomiast nie oznacza to nadmiernego przepychu oraz bezcelowego wykorzystania niepotrzebnych elementów.

Wyobraź sobie ogród, w którym wszystko jest na swoim miejscu. Skrojone na miarę. Wchodząc do niego czujesz, że jest to Twój ogród. Wymarzony! Masz miejsce gdzie po pracy zrelaksujesz się pijąc kawę, miejsce gdzie w sposób mniej formalny spędzisz ze znajomymi czas. Cały ogród dopełnia Twoją osobowość, zachęca do wyjścia z domu jednocześnie spełnia funkcję reprezentacyjną.   

Każda rodzina jest inna. Inaczej spędza czas, inaczej rozumie pojęcie ekskluzywności. Do realizacji jej wymarzonego projektu wykorzystane będą inne elementy. Zadaniem projektanta jest połączenie oczekiwań z dostępnymi narzędziami i najnowszą wiedzą z dziedziny ogrodniczej.    

Zabawa formą a tradycja

Na koniec zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć mojego autorstwa z RHS CHELSEA FLOWER SHOW. Imprezy od wielu już lat uznawanej za jedną z najważniejszych w branży. Jest to wystawa organizowana przez starą brytyjską organizację. Pomimo tradycyjnego podejścia do przedstawionych ogrodów i starszej wiekowo grupy docelowej można wychwycić prawdziwe perełki związane z wykorzystaniem form przestrzeni łączącej ze sobą elegancję, tradycję oraz nowoczesność.

Wróć do PROJEKTOWANIE OGRODÓW, PORADY OGRODNICZE