Ogród z zewnętrzną sauną

Ogród z zewnętrzną sauną


Powierzchnia: ok 1000m2
Użytkownicy: Rodzina z dwójką dzieci
Miejsce: Lublin

Rzeźba terenu – jako inspiracja dla projektu

Ogród usytuowany jest w Lublinie, na lekko spadzistej działce, z widokiem na tereny zielone, które w przyszłości nie będą zabudowane.
Inwestorzy zdecydowali się na nowoczesną bryłę domu, z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami i taki też miał być ogród – o geometrycznym układzie, z dużą ilością traw ozdobnych.
Ponieważ działka miała naturalny spadek, wykorzystaliśmy ten fakt, by w jej najniższym punkcie zrobić miejsce na palenisko. Samo palenisko stanowi razem z zewnętrzną sauną, zewnętrznym jacuzzi i słonecznym podestem z leżakami – osobną przestrzeń wypoczynkową, która jest naprzeciwko przydomowego tarasu i sama w sobie stanowi bardzo fajny widok z okien.
Ciekawym zabiegiem jest poprowadzenie w poprzek całego ogrodu, podwójnych schodów blokowych – daje to fajny efekt estetyczny i jednocześnie w prosty sposób obniża teren.

Projekt jako podstawa przyszłych inwestycji

Ten projekt do dobry przykład przemyślanego projektu ogrodu, który nie jest realizowany w 100 % od razu, ale dzięki temu, że od samego początku wiadomo, gdzie i co ma być – łatwo było zaplanować infrastrukturę pod miejsca, które powstaną z czasem – saunę zewnętrzną, metalową altanę (jeśli okaże się, że jest niezbędna – a tego Inwestorzy dowiedzą się  w praktyce użytkując taras), a nawet dodatkowy schowek – bo na niego także jest przewidziane miejsce.
Realizując ogród Klienci nie musieli od razu inwestować w kosztowne konstrukcje, uznali, że uzupełnią te miejsca z czasem, kiedy przybędzie funduszy, ale na tę chwilę mogą się cieszyć roślinnością i trawnikiem uzbrojonymi w system nawadniający oraz inną infrastrukturę, które nie będą już nękane przeróbkami – bo media pod przyszłe rozwiązania zostały poprowadzone od razu.