Duży ogród przy lesie

Duży ogród przy lesie

Powierzchnia: 5000m2
Użytkownicy: Rodzina z tróką dzieci
Miejsce: Lublin

Spełnianie marzeń

Ten projekt dotyczył bardzo dużej przestrzeni – bo prawie 5000m2. Duża działka, graniczącą z lasem, którą Inwestorzy postanowili urządzić wg swoich marzeń. 

Ogród został podzielony na dwie części: sportowo – gospodarczą, w której znalazł się pełnowymiarowy kort tenisowy oraz duży warzywnik, ze szklarnią, piwniczką i mini sadem; oraz część rekreacyjno – wypoczynkową z rozległym trawnikiem i nasadzeniami z roślin ozdobnych.

Ideą projektu było, by ogród był uporządkowany, ale jednocześnie zapraszał las bliżej domu – stąd „wstęgi” z brzóz wkomponowane w układ ogrodu. Mają one także inną funkcję – stanowią jedną z warstw ażurowych osłon z roślin, zasłaniających taras i ogród przed wścibskim wzrokiem leśnych spacerowiczów. 

Inwestorzy pragnęli mieć własną ścieżkę spacerową – która poprowadzona została pośród rabat dookoła całej działki, oraz sporą altanę z miejscem na palenisko usytuowaną przy samym lesie.
W kompozycji całości ważny był jak największy trawnik, ale tak poprowadzony, by nie było wrażenia „lotniska”. Wieloplanowe rabaty roślinne, stanowią ażurową osłonę, jednocześnie dając obietnicę, że dalej jest kolejna przestrzeń i kolejny zakątek. Niskie donice wzdłuż tarasów, obsadzone roślinnością, sprawiają zaś, że miejsce wypoczynku staje się bardziej kameralne.

Wejście do domu

Podjazd pod dom stanowi dość duży plac manewrowy z dodatkowymi miejscami prakingowymi oraz wjazdami do garażu w bryle domu i w osobnym garażu wolnostojącym. W tym wszystkim wejście do domu stało się mało czytelne i mało wyeksponowane – właściwie nie było wiadomo, gdzie potencjalny gość ma się kierować. Dlatego zapadła decyzja o jego przeorganizowaniu – nieregularnie ułożone płyty wielkoformatowe, otoczone efektownie podświetloną roślinnością, kompletnie zmieniły oprawę wejścia do budynku.